Pompa ciepła jako system grzewczy i chłodzący musi być prawidłowo zaprojektowana, aby zapewnić płynną i długą pracę. Ze względu na eksploatację w lecie i zimie wydajność pompy ciepła podlega różnorodnym wymaganiom. W przypadku większego zapotrzebowania na moc, w celu spełnienia różnych wymagań (ogrzewanie, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej), kilka pomp ciepła jest często łączonych kaskadowo. W zakresie małych i średnich mocy coraz większą akceptację zyskuje technologia inwerterowa. ratiotherm postawił tu przed laty na rozwój i wyposaża w tę technologię coraz więcej modeli.
Dzięki zastosowaniu falownika moc pompy ciepła dostosowuje się do rzeczywistego i aktualnego zapotrzebowania na ogrzewanie lub chłodzenie. Gwarantuje to jednolitą, energooszczędną i delikatną pracę pompy ciepła.
Sterowane falownikiem sprężarki prądu stałego należą do najbardziej efektywnych na rynku i są obecnie na najwyższym poziomie techniki. Mają one zalety wynikające z szerokiego zakresu zastosowań, a także przekonują w zakresie obciążenia częściowego bardzo wysokimi współczynnikami wydajności. Najnowocześniejsza technika sterowania zapewnia dokładną kontrolę granic roboczych pompy ciepła. Celem regulacji jest zawsze jak najszybsze zrównoważenie wymagań przy 100% dostępnych mocy. Możliwe jest również ograniczenie maksymalnej mocy, aby w każdej chwili sprostać wymaganiom grzewczym budynku. W ratiothermie skrót Flex znajduje się w nazwach produktów poszczególnych serii pomp ciepła, gdy stosowana jest efektywna technika inwerterowa.