Wyjaśniamy, jak działają gruntowe pompy ciepła, abyście mogli Państwo zdecydować, czy są one odpowiednie dla Państwa.
System gruntowych pomp ciepła wykorzystuje naturalne ciepło z ziemi, przepompowując przez nie wodę w rurach. Następnie pompa ciepła podnosi temperaturę, a ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania domu lub do podgrzewania wody użytkowej.
Potrzebują one energii elektrycznej do pracy, ale chodzi o to, że zużywają mniej energii elektrycznej niż ciepło, które wytwarzają.
Pompa pełni taką samą rolę jak kocioł w instalacji centralnego ogrzewania. Ale do wytwarzania ciepła wykorzystuje ciepło otoczenia z ziemi, a nie spalanie paliwa.
Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak działa gruntowa pompa ciepła i zobaczyć, czy jest odpowiednia dla Twojego domu.
Co to jest gruntowa pompa ciepła?
Systemy gruntowych pomp ciepła składają się z pętli gruntowej (sieć wodociągów zakopanych pod ziemią) i pompy ciepła na poziomie gruntu.
Będziesz potrzebował dużo miejsca na instalację systemu – zazwyczaj jest to ogród dostępny dla maszyn do kopania. Jak duża musi być pętla uziemienia, zależy od tego, jak duży jest Twój dom i ile ciepła potrzebujesz.
Jak one działają?
Mieszanka wody i środka przeciw zamarzaniu jest pompowana wokół pętli gruntowej i absorbuje naturalnie występujące ciepło zgromadzone w ziemi. Mieszanka wodna jest sprężana i przechodzi przez wymiennik ciepła, który pobiera ciepło i przekazuje je do pompy ciepła. Ciepło jest następnie przekazywane do domowego systemu grzewczego.
Pompa ciepła ze źródłem gruntowym może podnieść temperaturę z ziemi do około 50°C, chociaż im cieplejsza jest woda, tym więcej energii elektrycznej zużywa się na jej ogrzewanie.
Ciepło to można następnie wykorzystać w grzejniku, do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub w systemie ogrzewania podłogowego. To, czy będziesz potrzebował dodatkowego rezerwowego systemu ogrzewania, będzie zależało od Twojej nieruchomości.
Alternatywnie, można wypróbować pompę ciepła ze źródłem powietrza. Są one zazwyczaj umieszczone na zewnątrz z boku lub z tyłu nieruchomości i pobierają ciepło z powietrza. Więcej szczegółów można znaleźć w naszym oddzielnym przewodniku po pompach ciepła z powietrzem.
Za i przeciw
Gruntowe pompy ciepła wytwarzają mniej CO2 niż konwencjonalne systemy grzewcze, ale do ich napędu potrzebna jest jeszcze energia elektryczna. Oznacza to, że można je uznać za całkowicie bezwęglowe, chyba że energia elektryczna jest dostarczana z odnawialnego źródła.
Energy Saving Trust (EST) mówi, że „przeciętna” gruntowa pompa ciepła może zaoszczędzić do 1400 funtów rocznie lub do 65 funtów na rocznym rachunku za ogrzewanie, w zależności od systemu grzewczego, który Państwo wymieniacie.
Program Renewable Heat Incentive (RHI) zapewnia płatności dla właścicieli domów, którzy posiadają pompę ciepła, szacowane na 2 335 do 2 750 funtów rocznie za przeciętny dom z czterema sypialniami.
Warto również zauważyć, że może być potrzebny osobny grzejnik elektryczny, aby zaspokoić wszystkie potrzeby w zakresie ogrzewania i ciepłej wody. Jeśli używasz również pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody, może to ograniczyć jej ogólną wydajność. Gruntowe pompy ciepła są zwykle lepiej dostosowane do nowych domów, ponieważ można je zaplanować w ramach procesu budowy.
Czy gruntowe pompy ciepła są wydajne?
System gruntowych pomp ciepła może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, ponieważ wykorzystuje on odnawialne, naturalne źródło ciepła. Według Energy Saving Trust, pompa ciepła o średniej wydajności oszczędza najwięcej dwutlenku węgla, gdy jest używana do zastąpienia starego elektrycznego systemu ogrzewania (z grzejnikami akumulacyjnymi) lub węglowego systemu ogrzewania.
Pompa ciepła wymaga również dodatkowego źródła zasilania, zazwyczaj energii elektrycznej, do zasilania pompy ciepła. Tak więc nadal będzie dochodzić do pewnej emisji CO2 .