Pompa ciepła jest jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania i chłodzenia domu, szczególnie w klimacie o umiarkowanych potrzebach w zakresie ogrzewania i chłodzenia. Niezależnie od tego, czy remontujesz i rozważasz nowy system ogrzewania, stary piec jest gotowy do wymiany, czy też chcesz poprawić efektywność energetyczną swojego domu, ten przegląd trzech głównych typów pomp ciepła i sposobu ich działania pomoże Ci rozpocząć pracę.
Pompa ciepła działa bardzo podobnie jak lodówka czy klimatyzator: wykorzystuje energię elektryczną i czynnik chłodniczy do „pompowania” lub przenoszenia ciepła z jednego miejsca do drugiego. Nie wytwarza ona ciepła tak jak piec. Zamiast tego wykorzystuje energię, która znajduje się w powietrzu, ziemi i źródłach wody wokół domu.
Nawet w najzimniejszych miesiącach ta energia cieplna jest nadal obecna, a pompa ciepła wydobywa i przekazuje to ciepło do Państwa domu. Te same zasady obowiązują, gdy na zewnątrz jest ciepło, ale na odwrót: pompa ciepła usuwa ciepło z domu i przenosi je na zewnątrz, zapewniając funkcję klimatyzacji.
W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami do ogrzewania i chłodzenia domowego, pompy ciepła mogą często kondycjonować przestrzeń za ułamek kosztów. Dlatego też pompy ciepła są uznawane za jedną z najbardziej energooszczędnych metod ogrzewania i chłodzenia w celu kondycjonowania całego domu, a nawet tylko jednej jego części, przez cały rok.
Rodzaje pomp ciepła
Istnieją trzy główne typy pomp ciepła: powietrzna, wodna i gruntowa (geotermalna). Wszystkie trzy z nich działają na tych samych zasadach, o których mowa powyżej, z wyjątkiem tego, że wszystkie gromadzą ciepło z różnych źródeł.
1. Pompa ciepła woda powietrze
Źródło powietrza, znane również jako pompa powietrzna, pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazuje je do Twojego domu. Jest to jedna z najprostszych i najtańszych w montażu pomp ciepła, która zajmuje niewiele miejsca. Bezkanałowe pompy ciepła są energooszczędne w porównaniu z innymi metodami wykorzystującymi powietrze gruntowe i wodę w klimacie umiarkowanym i mniej efektywne, w bardzo zimnym klimacie, niż pompy ze źródłem gruntowym z dobrze zaprojektowaną pętlą gruntową. Departament Energii szacuje, że pompa ciepła zasilana powietrzem może pomóc zmniejszyć zużycie energii o 50%.
2. Gruntowa pompa ciepła
Gruntowa pompa ciepła, znana również jako geotermiczna pompa ciepła, pobiera energię cieplną z ziemi i gleby wokół fundamentu i przekazuje ją do domu. Zimą temperatura gruntu jest prawie zawsze cieplejsza od temperatury powietrza, dlatego też gruntowe pompy ciepła są, szczególnie w miesiącach zimowych, bardziej efektywne niż powietrzne pompy ciepła.
Geotermiczna pompa ciepła jest również bardziej niezawodna i cichsza niż system źródeł powietrza. Głównym powodem, dla którego geotermiczne pompy ciepła nie stały się bardziej rozpowszechnione, jest wysoki koszt instalacji. Aby system działał prawidłowo, konieczne jest wykonanie wykopów w celu włożenia pod dom długie odcinki rur z tworzywa sztucznego. Nowszy system zwany „bezpośrednim wtryskiem” ma na celu uczynienie tego procesu bardziej przystępnym cenowo, ale nadal wymaga więcej czasu, wysiłku i pieniędzy niż źródło powietrza. Departament Energii szacuje, że ten typ pompy ciepła może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię o 30-60%.
3. Pompa ciepła woda/woda
Ostatnia opcja jest wykonalna tylko wtedy, gdy posiadasz zbiornik wodny w pobliżu swojego domu lub nieruchomości, np. staw. Pompa ciepła źródła wody pobiera energię cieplną z wody, przepompowując wodę ze źródła bezpośrednio przez pompę ciepła.
Metoda ta zapewnia bardziej stałą temperaturę wejściową niż pompa ze źródłem powietrza i jest znacznie tańsza w instalacji niż pompa ze źródłem gruntowym. Pompy ciepła ze źródłem wodnym wymagają stałego przepływu wody, a w samym sercu miesięcy zimowych może być potrzebne drugie źródło ciepła jako rezerwowe. W przypadku konieczności ogrzania dużego budynku najlepiej byłoby zastosować system o zmiennym przepływie, ponieważ działa on w strefach, umożliwiając wyłączenie systemu w okresach, gdy pewne strefy nie wymagają ogrzewania lub chłodzenia.